Odzież robocza

Warto wiedzieć, że odzież robocza i odzież ochronna, to dwa różne rodzaje ubrań. Podstawowa różnica jest taka, że odzież robocza jest prostym ubraniem, które noszone jest w pracy, w której nie występują żadne zagrożenia. Natomiast odzież ochronna jest certyfikowana i stanowi ochronę pracownika przed różnego rodzaju zagrożeniami. 

Rodzaje odzieży ochronnej 

Mamy różne rodzaje zagrożenia, a więc istnieją różne typy odzieży ochronnej, która chroni przed różnymi zagrożeniami. Możemy więc wyróżnić np. odzież chroniącą przed czynnikami chemicznymi, odzież chroniącą przed czynnikami mechanicznymi, odzież chroniącą przed czynnikami biologicznymi, odzież chroniącą przed czynnikami termicznymi, odzież chroniącą przed czynnikami atmosferycznymi i wodą, odzież chroniącą przed porażeniem prądem itp. Warto też dodać, że mamy inne kryterium podziału takiej odzieży. Mianowicie ze względu na zakres ochrony. Możemy wyróżnić odzież, która chroni głowę, czyli np. kaptury, czapki. Są też ochraniacze części tułowia np. ochraniacze pośladków, czy ochraniacze przedramienia. Jest również odzież chroniąca tułów, będą to przykładowo płaszcze, kamizelki, spodnie, kurtki.

Jaka powinna być odzież ochronna?

Odzież ochronna powinna być wykonana według standardów najwyższej jakości. Pracownik musi mieć zapewnioną ochronę nie tylko przed jednym zagrożeniem, ale przed wieloma. Ważne jest też to, z jakich materiałów odzież została wyprodukowana. Tkaniny muszą cechować się wysoką jakością. Przede wszystkim też należy zadbać o to, aby ubrania ochronne były dobrane do wymiarów ciała użytkownika. 

Odzież BHP. Czym powinna się wyróżniać?

Ubrania BHP powinny cechować się trwałością, wytrzymałością i wszechstronnym zastosowaniem. Odzież BHP, którą znajdziecie Państwo w naszej ofercie wykonana jest z wytrzymałych, mocnych, odpornych i wysokiej jakości tkanin. Warto zdecydować się na taką odzież, jeśli zależy Ci na tym, aby zapewnić pracownikom bezpieczeństwo w pracy. Każdy użytkownik będzie mógł czuć się w takich ubraniach bardzo komfortowo i jego praca znacznie będzie ułatwiona. 

Odzież robocza powinna cechować się funkcjonalnością i wygodą 

Odzież robocza na pewno sprawdzi się przy pracach wykończeniowych, budowlanych, remontowych. Takie ubrania na pewno będą bardzo komfortowe w noszeniu i niezwykle wygodne. Dużym udogodnieniem takiej odzieży, jest to, że posiadają one liczne kieszenie. Wybierając ubrania robocze, zwróć uwagę na - materiał, z którego zostały one wykonane i kieruj się przede wszystkim ich wygodą i funkcjonalnością. Polecana jest przykładowo odzież skórzana, która została wykonana z największą starannością, w trosce o każdy najmniejszy szczegół. 

Różnice między odzieżą ochronną a odzieżą roboczą 

Odzież robocza różni się od ubrań roboczych tym, że nie wymaga certyfikowania. Za to zaś odzież ochronna koniecznie musi posiadać odpowiednie certyfikaty zgodnie z normami BHP. Certyfikaty te mają być potwierdzeniem ochrony przed danym niebezpieczeństwem. Tymi niebezpieczeństwami może być hałas, niska lub wysoka temperatura, opary i gazy, żrące substancje, ogień, wilgoć. Jak widzisz, nie należy więc mylić odzież ochronnej i odzieży roboczej. Poza tym warto sobie uświadomić też, że ubrania robocze mogą pełnić funkcję reklamową i promocyjną. Przykładowo na kombinezonie roboczym może znajdować się logo firmy. Kombinezon roboczy to jedno z takich ubrań, ale do takiej odzieży zaliczyć można również: obuwie, nakrycia głowy np. berety, czapki, bluzy, płaszcze, kamizelki ostrzegawcze, koszule, fartuchy, koszulki, ogrodniczki. Muszą one być wykonane z materiałów najwyższej jakości, mogą powstawać np. z bawełny, ale też mieszkanki z tworzywami sztucznymi z włókien poliestrowych. Warto też, aby odzież robocza miała uchwyty i zawieszki, tam przykładowo robotnik mógłby przyczepić narzędzia.

Wybór odzieży roboczej

Może być tak, że wybranie odzieży roboczej będzie wymagało np. tego, żeby przymierzyć kilka par spodni roboczych, czy ogrodniczek. Niewygodne spodnie robocze mogą bowiem bardzo utrudniać pracę. Pracownik fizyczny musi czasami pracować na kolanach kilkanaście godzin dziennie, klękać, ciągle wstawać. Dlatego też ubrania robocze - muszą być wygodne. I to właśnie wygoda będzie głównym kryterium wyboru. Warto dodać, że odzież robocza doskonale zgrywa się z profesjonalną bielizną roboczą

Jakie wybrać spodnie robocze do pracy klęczącej?

Pracownik, który przez większość czasu pracuje na klęcząco, powinien mieć spodnie, które zostały wykonane z mocnej i dobrej jakości materiału. Ponadto powinno również być miejsce na nakolanniki. Bardzo popularnym rozwiązaniem są ogrodniczki. Ten rodzaj spodni jest bardzo uniwersalny i można go ubierać do różnego rodzaju pracy. Przykładowo może być to praca w ogrodzie, czy przy samochodzie. Bardzo dużym udogodnieniem jest to, że ogrodniczki występują zarówno w wersji na lato, jak i na zimę. 

Wybór odzieży BHP

Wybierając odzież BHP dla swoich pracowników, przede wszystkim zwróć uwagę na wygodę. Wybór zależy od branży, w której pracuje dany pracownik, ale nie tylko. Trzeba także wziąć pod uwagę w jakich warunkach pracuje oraz z jakimi zagrożeniami może spotkać się. Odzież musi być łatwa w utrzymaniu jej w czystości. 

Gramatura tkaniny

Przy wyborze odzież roboczej, należy także zwrócić uwagę na gramaturę tkaniny. Wszystko zależy od warunków, w jakich pracuje dany pracownik. Ubrania o wysokiej gramaturze będą odpowiednie w środowisku chłodniejszym. Sprawdzą się także idealnie w pracy, gdzie odzież jest narażona na uszkodzenia mechaniczne. Do wilgotnego środowiska i do prac lekkich najbardziej odpowiednie będą ubrania o niskiej gramaturze. 

Kategorie odzieży ochronnej 

Do pierwszej kategorii odzież ochronnej możemy zaliczyć odzież, która chroni przed minimalnymi zagrożeniami. Ubrania ochronne, które znajdują się w tej właśnie kategorii stanowią bardzo dobrą ochronę przed zagrożeniami, które związane są z wysoką temperaturą i skutkami gorąca, ale też przed czynnikami atmosferycznymi przykładowo przed niską temperaturą, zabrudzeniami, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia oraz także przed powierzchownymi uszkodzeniami mechanicznymi. W kategorii drugiej natomiast znajduje się odzież, która chroni przed konkretnymi czynnikami. Jednak te czynniki nie są w żaden sposób zagrożeniem dla zdrowia, czy życia. Taka odzież chroni przed przecięciami. Są to także ubrania ostrzegawcze, dla spawaczy oraz także dla pracowników, którzy mają jakikolwiek kontakt z substancjami chemicznymi. W trzeciej kategorii zaś znajduje się odzież specjalistyczna. Trzeba podkreślić, że chroni ona przed czynnikami, które są zagrożeniem dla zdrowia lub nawet życia pracownika. Będzie to więc odzież przeciwchemiczna, a także - odzież ochronna, która przeznaczona jest do pracy pod wysokim napięciem, odzież, która chroni przed dużymi rozpryskami gorących substancji, promieniowaniem jonizującym, wysoką temperaturą, promieniami. Będzie to również odzież, która stanowi ochronę przed bardzo niskimi temperaturami.

Ubranie robocze odpowiednie na lato 

Ubranie robocze na lato powinno być lekkie i przewiewne, ale przede wszystkim powinny zapewnić bardzo dobry poziom bezpieczeństwa. Najbardziej pożądanym materiałem, z którego wykonane są takie ubrania jest bawełna. Ta tkanina charakteryzuje się tym, że szybko schnie i wchłania pot. Ponadto można ją zaliczyć do ,,materiałów oddychających’’.

Ubrania robocze na zimę i jesień

W obowiązku pracodawcy jest zaopatrzyć pracowników w odzież roboczą i obuwie. Jedną z ważniejszych rzeczy jest dobór zimowego ubrania roboczego. Takie ubranie powinno być bardzo dobrej jakości. Trzeba podkreślić, że może ono mieć wpływ na stan zdrowia osoby zatrudnionej. Niektóre zawody wykonywane są na zewnątrz. Dlatego też istotne jest zapewnienie pracownikowi odzieży, która ochroni go przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Ubrania na zimę zaś powinno charakteryzować się wodoodpornością i koniecznie musi być ocieplone. Strój powinien być wygodny, nie może krępować ruchów pracownika, nie może być jednak zbyt luźny. Przed zakupem należy dowiedzieć się, jakie są wymiary ciała danej osoby. Poza tym trzeba zastanowić się, jakie zadania w ciągu dnia wykonuje pracownik. Może on bowiem potrzebować dużą ilość kieszeń. Jeśli pracownik wykonuje swoje obowiązki w nocy lub podcza mgły - musi mieć komplet odblaskowych ubrań roboczych. Ubrania robocze ocieplane bardzo często wykonywane są z tkanin bawełnianych lub mieszanek z poliestrem. Bardzo często też ubrania robocze oraz odzież BHP zimowa są produkowane z polaru, a on zaś jest produkowany z poliestru. Jest to materiał hydrofobowy. Warto też podkreślić, że przy produkcji odzieży zimowej bardzo ważna jest gramatura tkaniny. Najlepiej, żeby gramatura była wysoka, ponieważ im wyższa, tym jest cięższa i dlatego też zazwyczaj dużo cieplejsza. Warto także mieć na wszelki wypadek odzież przeciwdeszczową

Kurtka robocza z kapturem, czy bez kaptura?

Nie jest konieczne, aby kurtka robocza miała kaptur. Pracodawcy bowiem zapewniają swoim pracownikom dodatkowe ochronne nakrycia głowy. Przykładowo, jeśli dana osoba zakłada hełm ochronny, kaptur by tylko przeszkadzał. 

Nie można zapomnieć o rękawicach ocieplanych

Rękawice robocze ocieplane są koniecznością w pracy przy niskich temperaturach. Bardzo często się o nich zapomina, a jest to duży błąd. Rękawice powinny być wytrzymałe i ciepłe. 

Hełm ochronny. Jaki wybrać?

Hełmy ochronne mają chronić głowę. Jest bardzo dużo ich rodzajów, mają też różnorodne przeznaczenie. Odpowiedni hełm to taki, który będzie miał właściwości ochronne przez cały czas. Musi być też on odpowiednio dopasowany i dobrany. Tylko wtedy będzie mógł spełniać swoje zadania. Warto zaznaczyć, że hełm ochronny w większości pracach fizycznych, jest niezbędny. W pracy przemysłowej występuje bardzo wiele zagrożeń mechanicznych.

Akcesoria ochronne i odzieżowe

Polecamy również maseczki ochronne na twarz, które występują w wielu wariantach. Zostały one wykonane z bezpiecznych, a zarazem certyfikowanych materiałów, które nie posiadają w swoim składzie żadnych toksycznych związków. W ofercie są również akcesoria odzieżowe np. eleganckie krawaty.