Sitodruk

Sitodruk, czyli najstarsza technika znakowania odzieży i nie tylko

 

Zastanawiasz się, co to jest sitodruk? Otóż wliczany jest on w poczet najstarszych metod znakowania. Za wynalazców tej techniki uznaje się Japończyków, którzy przez wieki wykorzystywali ją, np. do zdobienia kimon. Współczesna wersja sitodruku jest dość uniwersalna, powszechnie stosuje się ją do nanoszenia nadruków nie tylko na tkaniny, ale również na papier, szkło, metal, plastik czy też drewno i ceramikę. W przypadku sitodruku nadruk wykonywany jest bezpośrednio na tkaninie za pomocą specjalnych farb. Wykorzystuje się tutaj również odpowiedni szablon, na który nałożona jest drobna siatka, nazywana matrycą. To właśnie przez siatkę przetłaczane są farby, które trafiają na produkt w odpowiedniej formie i kształcie. Owa matryca może być wykonana z metalowych drutów, tkaniny czy włókien syntetycznych. Kiedyś cały proces nakładania nadruku wykonywany był ręcznie, obecnie korzysta się z półautomatycznych i w pełni zautomatyzowanych maszyn do sitodruku bezpośredniego.

 

Kiedy stosuje się sitodruk?

 

Ta metoda znakowania może być stosowana na tych mniejszych i większych płaskich powierzchniach. Optymalna powierzchnia nadruku mieści się w formacie A4 i powyżej. Sitodruk najczęściej wybierany jest przy drukach plakatów, opakowań, nadrukach na tekstyliach czy nawet znakowaniu płyt CD. Może być wykorzystywany na bawełnianych i poliestrowych tkaninach, torbach, reklamówkach czy tekturze. Ta technika uznawana jest za bardzo uniwersalną.

 

Zalety i wady sitodruku

 

Sitodruk to prawdziwa gratka dla tych, którzy cenią sobie wyraziste kolory, wysoką precyzję oraz podwyższoną odporność na ścieranie i pranie. Stworzona grafika przez długi czas będzie prezentować się nienagannie, a kolory będą zachwycać intensywnością. Decydując się na sitodruk bezpośredni, mamy również szeroki wybór odcieni. Podsumowując, stosując sitodruk, możemy być pewni, że nadruk będzie zachwycał trwałością i wyrazistością na praktycznie dowolnym podłożu. Warto jednak podkreślić, że na wytrzymałość takiego nadruku wpływa nie tylko jakość farb czy materiału, ale również prawidłowo wykonane czynności na każdym etapie znakowania. Z tego względu, aby cieszyć się efektownym produktem końcowym, należy zaznajomić się z opiniami na temat drukarni, z której usług chcemy skorzystać.

 

Jak każda technika znakowania, sitodruk ma również swoje mniejsze i większe wady oraz ograniczenia, które warto wziąć pod uwagę. Pierwszym uniedogodnieniem może okazać się czas oczekiwania na takie zamówienie. Wykonanie nadruków metodą sitodruku zajmuje trochę więcej czasu niż w przypadku innych technik, związane jest to, np. z koniecznością czekania na wyschnięcie farb. Sitodruk nie jest również w stanie wyraźnie oddać małych szczegółów na konkretnych grafikach, dlatego odradza się go w przypadku drukowania zdjęć. Ponadto, w jego cenę wliczany jest zakup matrycy pod nadruk, dlatego jest on stosunkowo nieopłacalny w małych nakładach. Za to cenowo świetnie sprawdza się przy większych zamówieniach.

 

P&M - nasza oferta znakowania metodą sitodruku

 

Sklep internetowy P&M oferuje wysokiej jakości nadruki wykonywane metodą sitodruku bezpośredniego. Nasi pracownicy to prawdziwi, doświadczeni profesjonaliści, którzy podchodzą do każdego zamówienia z pełnym zaangażowaniem. Z tego względu zapewniamy satysfakcjonujący efekt końcowy. Pracujemy na najlepszych materiałach, pochodzących jedynie od zaufanych producentów. Ponadto, należy podkreślić, że projekty zdobień wykonujemy na podstawie indywidualnych wymagań Klienta. Mogą one występować pod wieloma różnorodnymi postaciami, co czyni każdy projekt unikatowym. Oprócz sitodruku, wykonujemy również nadruki metodą druku cyfrowego DTG, haftu komputerowego i nadruku transferowego DTF.

 

Masz dodatkowe pytania dotyczące sitodruku? A może zastanawiasz się, jaka metoda znakowania byłaby najlepsza w przypadku Twojego zamówienia? W takim razie zapraszamy do kontaktu! Z chęcią pomożemy Ci na każdym etapie zakupów i podzielimy się z Tobą naszą specjalistyczną wiedzą. Czekamy na Ciebie!